Blog

Blog post subtitle

Trovit yaylasından yola çıkarak  vadi içinden dereyi takip ederseniz  Cofkun Gölü’ne (Kimi kaynaklarda “Yıldız Gölü” dense de bölge insanı bu tarihsel ismi kullanır.) ulaşacağınız çok güzel bir yürüyüş ve fotoğraf rotası sizi beklemektedir.

Yaklaşık üç saatlik bir yürüyüşten sonra ( Nispeten kolay bir yürüyüş rotası olan bu göle ulaşmak kişilerin kondisyonu ve hava koşullarına bağlı olarak 2-4 saat arası değişebilir.) göle varırsınız.  İnsana özgür olduğunu hissettiren bir bakirlik ve ıssızlık içindeki yürüyüş rotası adım başı akan buz gibi suları ve binbir çeşit çiçekleri ile ziyaretçilerine  çok derin bir keyif bahşeder.

 

Gölden hemen önceki, yaklaşık 100 metrelik tepeyi aşmak insanı zorlasa da tepenin biraz ardında karşınıza çıkan Cofkun Gölü size tüm yorgunluğunuzu unutturacak kadar güzeldir. Şansınız yerindeyse ve hava açıksa mükemmel yansımalar sizi bekliyor demektir. Hatta bu gölde, gölün iki vadi kuzeydoğusunda bulunan ve yaklaşık  30 km. uzaktaki Kaçkar Dağları’nın 3.937 metrelik en yüksek zirvesinin göle düşen yansımasını da fotoğraflayabilirsiniz.

Kaçkarların çok sayıdaki buzul göllerinden biri olan Cofkun Gölü  ( Rakım 2.800 metre) gerek ulaşım, gerek görsellik ve gerekse bakirlik açısından mutlaka görülmesi gereken bir göldür. Dip derinliğinin 30 metreye kadar ulaştığı tahmin edilmektedir ve bu özelliği ile oldukça derin bir göldür. Buz gibi suyuna girmeye cesareti olanlar içinse güvenle yüzülebilecek bir ortam sunmaktadır.

 

Gölü çevreleyen ve yükseklikleri kimi zaman 3.000 metreyi geçen zirvelerde mutlaka bazı meraklı gözler sizi izliyordur. Bu gözler, kimi zaman bir çengel boynuzlu dağ keçisine, kimi zaman bir boz ayıya, kimi  zaman da bir kurda ait olabilir. Demin de söylediğimiz gibi, şansınız yaver giderse bir günde hepsini görebilme imkanınız olabilir.  Ama birini bile görebilmek emin olun ki çok büyük bir mutluluktur.  Hele ki bir kare de fotoğraf çekebilirseniz sizden mutlusu olmayacaktır.

Kaçkarlar, insanlara sürpriz yapmayı da çok sever. Pırıl pırıl güneşli bir günde yürüyüşünüze başlasanız bile o günün böyle biteceğine asla kanaat getirmeyin. Hele bir de Cofkun Gölü’ne ulaşmaya çalıştığınız ve 2.400 metre ile 3.000 metre arası yüksekliklerde emin olun aynı gün içinde hem sıcaktan yanabilir, hem sırılsıklam ıslanabilir, hem fındık büyüklüğünde doluya tutulabilir, hem de soğuktan tiril tiril titreyebilirsiniz. Yani umduğunuzla değil, bulduğunuzla yetinmek zorunda kalırsınız. O yüzden, işinizi şansa bırakmak gibi bir tercih, sizin için çok kötü bir tercih olabilir.

 

Dünyanın, korunma öncelikli ekolojik bölgeleri arasında çok önemli bir yere sahip olan ve doğal miras kabul edilen Fırtına Vadisi her yıl katlanarak artan ziyaretçileri için olağan üstü güzel likler sunmakta ve gelenlerin hepsini çok güzel anılarla yolcu etmektedir. Yüzlerce çeşit endemik tür ve sayısı binleri aşan canlı çeşitleri ile gerçek bir dünya cennetidir.

Bir söz vardır, “Anlatılmaz; yaşanır” diye.  Kaçkarlar söz konusu olduğunda bu durum aynen geçerlidir. Siz, asla gördüğünüz fotoğraflarla ya da izlediğiniz filmlerle yetinmeyin. Sakın “ilk fırsatta” demeyin.  Cayır cayır sıcakta, saatlerce denizde kalmanın iyi bir tatil olduğunu düşünmeyin. Kendinize bir şans tanıyın ve Kaçkarları görün.

 

Unutmayın: “Herkesin gittiği yoldan giderseniz; herkesin gördüğünü görürsünüz.”

Dip not: Cofkun Gölü veya Yıldız Gölü Fırtına Vadisi (Çamlıhemşin) sınırları içerisindedir. Çamlıhemşin, Çat köyü, Elevit yaylası ve Trovit yaylası üzerinden ulaşılabilir. Trovit yaylasına kadar araç yolu vardır. Fakat, Çat-Trovit arası daha ziyade arazi araçları için uygundur. Trovit yaylasından sonra yaya olarak ulaşılabilir. Güzergah üzerinde Çat veya Elevit yaylasında konaklama ve alışveriş imkanı mevcuttur. Göl kenarında çadır konaklaması yapılabilmektedir.Ayrıntılı bilgi internet ortamında bulunabilir.

Nihat Pamukçu